Nový český potravinový doplněk pro dokonalý detox FULL HUMIC
Účinnou látkou potravinového doplňku jsou přírodní huminové kyseliny obohacené o zinek, vitamín C, hořčík a inulin.
Zinek a jeho funkce v lidském organismu jsou opravdu všestranné. Podílí se na produkci téměř dvou set hormonů, především inzulinu, testosteronu a růstového hormonu. Přispívá i ke správné funkci imunitního systému a pomáhá urychlovat hojení ran.
Vitamín C je ve vodě rozpustná živná látka a vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví, v lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí.
Hořčík v potravě je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů, ale i pro uvolňování energie z glukózy a pro správnou stavbu kostí. Udržuje v dobrém stavu oběhový systém a je prevencí infarktu. Řadě žen odstraní potíže spojené s premenstruálním syndromem. Mírní deprese a přispívá ke zdravým zubům.
Inulin je druhem rozpustné vlákniny, který se nachází v mnoha rostlinách. Inulin se díky své chemické struktuře nevstřebává v tenkém střevě. Namísto toho prochází až do střeva tlustého, kde plní funkce probiotika.
Stearan hořečnatý je aditivum, které se používá především v lékových kapslích, spolu se želatinou a inulinem.
Základem doplňku stravy jsou však huminové kyseliny.
Huminové látky jsou přírodní látky, jejichž hlavní složkou jsou huminové kyseliny. Dalšími frakcemi jsou fulvové kyseliny a huminy.
Majoritními prvky obsaženými v huminových látkách jsou uhlík, kyslík a vodík.
V huminových kyselinách je obsah uhlíku mezi 52 - 62% a kyslíku mezi 30 - 39%.
NH2 skupina patří mezi dusíkaté skupiny.
Příroda tak vytvořila látku, která má zajímavé vlastnosti a měla by v nás vybudit zvědavost, co nám tato látka může přinést pro naše zdraví. Kyselina huminová má opravdu široké využití, pokud jde o ochranu zdraví a prevenci nemocí.
Huminové kyseliny přírodního původu obsahují minerály, aminokyseliny a celé spektrum mikroelementů v biologicky rozložitelné formě. Jejich využití pro tělo je tak větší než pokud jsou v organické formě.
Nedostatek mikroelementů a minerálů v těle hlavně omezuje aktivitu enzymů a snižuje účinnost vitamínů. Použití různých vitamínových přípravků může být zcela neúčinné, pokud tělo postrádá příslušné mikroelementy.
Huminové kyseliny jsou nerozpustné ve vodě o pH 2 a nižším, naopak při vyšším pH se rozpouštějí. Typická barva je hnědá až hnědočerná, podobná barvě rašelinišť. Protože tyto materiály vznikaly dlouhodobě a ležely miliony let v zemi, jsou obvykle vodou rozpustné složky z části vyplavené, naopak huminové kyseliny na sebe za tuto dobu navázaly značné množství různých toxických prvků. Aby huminové kyseliny byly schopny použití, musí se tyto toxické látky nejprve odstranit. Je to klíčová podmínka, jinak jsou schopné k použití tak akorát jako dobré hnojivo.
Klíčové je tedy, vyčištění substrátu od těžkých kovů. Míře čistoty pak odpovídá vyšší cena výsledného produktu. Český preparát se vyznačuje nejvyšší čistotou dle Chemapex standard. Jen takto vyčištěné látky huminových kyselin je možno použít jako potravinový doplněk a zcela využít jejich plný zdravotní přínos.
Zdravotní účinky huminových kyselin jsou v medicíně již dlouho známy. Oblíbené rašelinové koupele či zábaly se využívají v naších lázních jíž déle než 100 let. Huminové kyseliny jsou pravděpodobně jednou z nejsilnějších aktivních složek přírody.
Kyseliny huminové jsou prokazatelně schopny jedinečným způsobem vázat a odstraňovat z těla nahromaděné toxické látky.
Díky svému chemickému složení jsou kyseliny huminové schopny reagovat prakticky s každou toxickou sloučeninou, která často vstoupila do těla zářením, potravou, vodou a hromadí se ve střevech, v mozku nebo v jiných tkáních. Naše potrava ani voda není těchto látek zcela zbavena.
Zde je také rozdíl od detoxikační vlastnosti ozonu. Ozon rozloží toxické látky na netoxické, které jsou z těla pak vyloučeny.
Prostě příroda je zde dokonalá. To vše bez vedlejších negativních dopadů na naše zdraví.
Pokud bychom měli shrnout přínos preparátu FULL HUMIC, tak lze jen konstatovat, že moudrost přírody se vyplatí neignorovat, ale naopak využít.
Autor: MUDr. Milan Veselý