Výběr kvalitního ozonátoru
Jsou generátory ozonu dobré, průměrné a špatné.
Jak se v nich dnes orientovat?
Hlavní je způsob výroby 03 - kvalita použitých materiálů:
1/ Koronou ve skleněné trubici - sklo křišťálové – vysoce kvalitní
- sklo technické – méně kvalitní
2/ Tichou koronou – keramika - keramické desky
3/ UV lampou
4/ Elektrolytické ozonizátory a elektrochemický proces není pro naše účely nejvhodnější.
Další podstatné je, zda vzduch nebo čistý kyslík
A/ Výroba ze vzduchu - s použitím sušičky vzduchu
- bez sušičky vzduchu
B/ Výroba z kyslíku - medicinální kyslík z tlakové lahve
- koncentrátor kyslíku ze vzduchu
Srovnání pořadí dle kvality výroby ozonu
1. Korónový proces - nízkofrekvenční, středně frekvenční a vysokofrekvenční generátory
a/ výroba koronou z trubice z křišťálového skla z tlakové lahve s kyslíkem
b/ výroba koronou z trubice z křišťálového skla z kyslíkového koncentrátoru schváleného pro medicínu
c/ výroba koronou z trubice z křišťálového skla ze vzduchu s použitím sušičky vzduchu.
Ostatní kombinace – sklo technické, chybějící sušička výrazně zhoršují kvalitu.
2. Tichý výboj – keramické desky, na trhu největší zastoupení.
3. Fotochemický proces – UV lampy. Produkuje ozon v malých množstvích. Přesto stále dostačující. Musí se hlídat doporučené hodiny provozní. Rychle s časem klesá kvalita.
Co snižuje čistotu O3 nebo jeho koncentraci? Rozhodující je:
Volba plynu pro přípravu ozonu
- mít vysoké procento kyslíku
- být bez nečistot, které mohou negativně ovlivnit proces výroby ozonu
- být maximálně suchý
- mít nízkou teplotu (maximální teplota přibližně 25 °C)
- mít dost vysoký tlak k zajištění správného provozu generátoru ozonu a absorpčních procesů
Technologie - výroba ze vzduchu bez sušičky a z keramiky je nejhorší možná kombinace
Ve stejném pořadí jde ruku v ruce i spolehlivost a trvanlivost generátoru. Doporučené kombinace:
- 1/a a 1/b vhodná pro medicínu – nejvyšší kvalita a bezpečnost
- 3/ a 4/ vhodné pro technologické využití – voda, vzduch
- 2/ nedoporučuji pro nejhorší kvalitu ozonu i životnost keramické desky.
Je nanejvýš důležité, aby byl v korónovém výboji použit suchý plyn. To zaručuje plyn z tlakové lahve nebo kvalitní koncentrátor kyslíku. Při výrobě ze vzduchu si musíme uvědomit procento kyslíku a dusíku - 21% O2 a 78% N.
V normálním provozu náležitě navržených systémů je získáno maximálně 3 až 5 g kyseliny dusičné na jeden kilogram ozónu vyprodukovaného ze vzduchu. Pokud je přítomno zvýšené množství vodní páry, tvoří se v jiskrovém výboji větší množství oxidů dusíku. Vznikají také hydroxylové radikály, které se slučují s kyslíkovými radikály a s ozónem. Obě reakce snižují účinnost výroby ozónu. Proto je suchost plnícího plynu velmi významná k získání výtěžku ozónu. Mimo to při použití vzduchu mohou při vyšší vlhkosti oxidy dusíku tvořit kyselinu dusičnou, která může způsobovat korozi.
V elementární podobě se s dusíkem setkáváme prakticky neustále, tvoří totiž 78% (objemových) zemské atmosféry. Ve stopách se v atmosféře vyskytuje také amoniak, který se uvolňuje tlením organických sloučenin a při elektrickém výboji (například blesku). Při blesku může také dojít v atmosféře k reakci dusíku s kyslíkem za vzniku oxidu dusnatého, který ihned reaguje s kyslíkem za vzniku oxidu dusičitého a ten reaguje s vzdušnou vlhkostí a kyslíkem za vzniku kyseliny dusičné, která se vyskytuje v kyselých deštích.
Výrobou ozonu koronou napodobujeme přírodu. V tom dobrém - vzniká ozon, ale i v tom špatném - vzniká kyselina dusičná. Okyselovat organismus rozhodně není dobré. Proto tak lpím na kvalitní výrobě ozonu.
Koroze je tak významná, že je schopna úplně zničit výrobu ozonu. Nekvalitní zařízení jsou tak zničeny v prvních hodinách až 2-3 měsících. Kvalitní Vám vydrží mnoho let.
Malá zařízení zpravidla vystačí se vzduchem jako zdrojem kyslíku pro výrobu ozónu, avšak střední a velká zařízení (od výkonnosti asi 0,5 kg O3/h) pracují úsporněji s čistým kyslíkem. Jelikož užití čistého kyslíku vede za srovnatelných podmínek k produkci vyšší koncentrace ozónu, náklady na elektrickou energii i investice do zařízení jsou ve srovnání se vzduchem nižší. Cena v dnešní době zdaleka neodpovídá kvalitě. Není to proto měřítko rozhodující.
Výběr příslušenství
Většina generátorů jen fouká směs O2 a O3 do prostoru. Proto je dobré se informovat na ev. příslušenství, jako set do vody, do speciálních ozonových vaků, eventuálně stříkaček apod.
Výkon generátoru
Většinou se udává v g/hod. Nic to ovšem neříká o koncentraci. Zde již musíme vědět za jakým účelem generátor kupujeme, aby byl vůbec naše požadavky schopen uspokojit. Uvědomělý prodejce by měl umět na tyto požadavky kvalifikovaně odpovědět.
Elektronická kniha tajemství ozonu O3 jako lék Nové elektronické 2. vydání odborné knihy o smyslu ozonu a jeho působení na vše živé....
Aktivní kyslík - trikyslík O3 - OZON - jako lék Odborně naučná e-kniha o smyslu ozonu a jeho působení na vše živé. 1. e-kniha o vlivu...
Nezničitelný provzdušňovací kámen s mikroporézními otvory o velikosti 2 microny s 1,5 m silikonovou hadičkou. Odolný a účinný perlátor...
Blahodárná sada aktivní ozonoterapie pro komplexní synergickou péči těla a plnohodnotné wellness regenerace.
Profesionální set s vakem na koňskou nohu pro prokrvení, podporu hojení, zpomalení stárnutí koňských nohou a pro péči o kopyta....
Blahodárná sada aktivní ozonoterapie pro komplexní synergickou péči celé spodní části těla os nohou až po pas.
Unikátní ozonová sada pro důkladnou regeneraci celého těla. S ozonem od paty až po uši, maximálně bezpečně a zcela profesionálně.